Login: Password: Remember me?

Saranac Lake Full Results

Wednesday Aug 5, 2009 in Grassroots Rugby Tournaments

image for this article

 

 

Saranac Lake Can-Am Tournament
July 31-August 2, 2009 Results 

Over-50 Division  

Pool A

Mystic River Hombres 12 vs. Wild Oats 0

Blackthorn 47 vs. Wild Oats 0 

Blackthorn 17 vs. Mystic River Hombres 10

 

Pool B

Pequea Exiles 17 vs Ottawa Senators 13

Virginia Cardinals 21 vs. Buckeye Old Boys 7

    

Champ Semi: Virginia Cardinals 22 vs. Pequea Exiles 0

Cons Semi:  Ottawa Senators 25 vs. Buckeye Old Boys 14

 

Consolation Final Ottawa 15 vs Mystic River 10     

Championship Final Blackthorn 15 vs Virginia Cardinals 0

 

Over-45 Division    

Pool A

Myths and Legends 60 vs. Green Mountain 0

Green Mountain 10 vs M.O.B. 8

Myths and Legends 50 vs. MOB 6

 

Albany Knicks 6 vs. Beach Hawaiians 0

White Plains Classix 24 vs. Ancient Warriors 7

 

Champ Semi: White Plains 15 vs. Albany Knicks 0

Cons Semi: Beach Hawaiians 27 vs.  Ancient Warriors 22

 

Consolation Final Green Mountain 17 vs Beach Hawaiians 5    

Championship Final Myths and Legends 14 vs White Plains 5

 

Over-35 Division 

Pool A

North Bay RFC 10 vs. Syracuse Old Boys 7

Schenectady Reds 37 vs. Syracuse Old Boys 0 

Schenectady Reds 27 vs. North Bay RFC 0 

 

Bracket B

White Plains Classix 45 vs. Keene State Grey Owls 0

Brockport Old Dogs 22 vs. Keene State Grey Owls 0

White Plains Classix 30 vs Brockport Old Dogs 0 

 

Consolation Final   North Bay RFC 26 vs Brockport Old Dogs 12    

Championship Final White Plains 3 vs Schenectady Reds 0

 

Men’s Premier Division 

Pool A

Mystic River 16 vs Penn State 6

Brockport 7 vs. Penn State 0 

Mystic River 22 vs Brockport 6

 

Pool B  

Amoskeag 7 vs. KC Rogues 0

Old Blue 19 vs. Amoskeag 15 

Old Blue 65 vs. KC Rogues 0 

 

Mystic River 17 vs Amoskeag 0 

Old Blue 22 vs Brockport 7

 

Consolation Final   Penn State 58 vs KC Rogues 5 

Championship Final Mystic River 20 vs Old Blue 10

 

 

Men’s Club Division  

Bracket A:

Coast Guard Rugby 22 vs Balmy Beach 0

Albany Knicks 8 vs Burlington 6

Caves and Ditches 22 vs Eastside Hyena's 3

Buffalo Rugby Club 43 vs. Mystic River II 5

 

Albany Knicks 25 vs Coast Guard Rugby 8

Caves and Ditches 19 vs. Buffalo Rugby Club 7

Burlington 15 vs Balmy Beach 8

Eastside Hyena's 31 vs. Mystic River II 19

Caves and Ditches 36 vs Albany Knicks 6

Burlington 31 vs. Eastside Hyena's 19

 

Bracket B:

Long Island 5 vs. Brockport 0

Danbury 48 vs. Ormstown Saracens 5

NY Rugby 34 vs. Penn State Undergrad 0

Bell High Alumni 22 vs. Montclair 19

 

Long Island 12 vs. Danbury 8

NY Rugby 24 vs. Bell High Alumni 22

Brockport 24 vs. Ormstown Saracens 0

Penn State Undergrad 18 vs. Montclair 7

NY Rugby 17 vs Long Island 3

Penn State Undergrad 44 vs Brockport 0

 

Consolation Final   Burlington 5 vs Penn State Undergrad 0   

Championship Final Caves and Ditches 32 vs NY Rugby 10 


Women’s Division

Pools A&H: 

Belleville Bulldogs 39 vs. Once Were Warthogs 0

Monmouth - BYE

Lost Lady Lions 57 vs. Belleville Bulldogs 0

NY Rugby 11 vs. Monmouth 8 

Lost Lady Lions 72 vs. Once Were Warthogs 0

NY Rugby –BYE

   

NY Rugby 24 vs. Lost Lady Lions 7

Monmouth 7 vs. Belleville Bulldogs 5  

 

Pools B&G: 

Doylestown 22 vs. Hudson Valley 7

Seacoast 15 vs. New England Motley 0

Doylestown 19 vs Morris 15

Beantown 39 vs. Seacoast 0

Morris 5 vs. Hudson Valley 0

Beantown 64 vs. New England Motley 5

   

Beantown 53 vs. Doylestown 0

Seacoast 21 vs. Morris 0

 

Pool C&F: 

Team Pretty 42 vs Brockport Alumni 0

NESSies 22 vs Rochester Renegades 0 

S.E.P.T.A. 64 vs. Brockport Alumni 0 

Boston Women 40 vs. Rochester Renegades 0

S.E.P.T.A. 20 vs. Team Pretty 5

Boston Women 19 vs. NESSies 8

 

S.E.P.T.A. 45 vs Boston 0

Team Pretty 24 vs NESSies 12

 

 

D&E: 

Brooklyn Women 24 vs Toronto Nomads 5

Mountaineers 10 vs. CNY Touring Side 0  

Old Girls 51 vs. Toronto Nomads 0

Albany 54 vs. CNY Touring Side 0 

Old Girls 39 vs. Brooklyn Women 0 

Albany 27 vs. Mountaineers 10

 

Old Girls 17 vs. Albany 0

Mountaineers 10 vs Brooklyn 5                                                                                                                                                 

 

Championship Semi S.E.P.T.A. 12 vs NY Rugby 0 

Championship Semi Beantown 22 vs Old Girls 0   

 

Consolation Semi Monmouth 12 vs Team Pretty 0  

Consolation Semi Mountaineers 5 vs Seacoast 0  

 

Consolation Final Monmouth 14 vs Mountaineers 0    

Championship Final Beantown 35 vs S.E.P.T.A 7


Men’s Social Division  

Bracket A:  Field 8 - Lake Placid

Keene State 12 vs Muskellunge 7 

Morris 41 vs Rochester Colonials 0

Cleveland Rovers 22 vs Ole Red SBU/ALUM 0

Ottawa Indians 43 vs The Herd 0

 

Morris 24 vs Keene State 0

Ottawa Indians 27 vs Cleveland 10

Rochester Colonials 18 vs Muskellunge 12

The Herd 17 vs Ole Red SBU/ALUM 10

Ottawa Indians 24 vs Morris 20

The Herd 17 vs Rochester Colonials 5

 

Bracket B:  Field 9 – Lake Placid

New York All Japan 17 vs Syracuse Chargers 7 

Newport Rugby Club19 vs Canadian Aviation 17

Union County 15 vs Ste-Anne U-21 10

Blackhorse Alumni 27 vs Akron 15

 

New York All Japan 27 vs. Newport Rugby Club 0

Union County 22 vs. Blackhorse Alumni 21

Canadian Aviation 24 vs Syracuse Chargers 15

Akron 15 vs Ste-Anne U-21 14

Union County 15 vs New York All Japan 8

Akron 22 vs Canadian Aviation 12

Bracket C:  Field 2 – Saranac Lake Middle School

Saratoga Rugby 27 vs. Old Gold 24 OT   

The Lost Dogs/The Misfits 69 vs Magnas & The Merry Men 0

Mountaineers 22 vs. Black Squirrels RFC 5

Belleville Bulldogs 29 vs. Black River Rugby 0

 

The Lost Dogs/The Misfits 33 vs Saratoga Rugby 7

Mountaineers 17 vs. Belleville Bulldogs 12

Old Gold 55 vs. Magnas & The Merry Men 0

Black Squirrels RFC 31 vs. Black River Rugby 7

The Lost Dogs/The Misfits 24 vs. Mountaineers 7

Old Gold 41 vs. Black Squirrels RFC 0

 

Bracket D:  Field 4 – Saranac Lake High School Track

Rutland Roosters 11 vs. Lockport Rugby Club 6

Syracuse Univ Select Side 29 vs Hudson Valley RFC 0

Brookburgh Bulls 14 vs Cardinals Rugby 0

North Jersey 26 vs Mason Dixon ITS 5

 

Syracuse Univ Select Side 8 vs Rutland Roosters 7

North Jersey 17 vs Brookburgh 13

Lockport Rugby Club 13 vs. Hudson Valley RFC 5

Cardinals Rugby 29 vs. Mason Dixon ITS 19

North Jersey 26 vs Syracuse Univ Select Side 10

Cardinals Rugby 34 vs Lockport Rugby Club 0

 

 

Championship Semi Ottawa 34 vs North Jersey 17 

Championship Semi The Lost Dogs /The Misfits 22 vs Union County 7  

 

Consolation Semi Cardinals Rugby 41 vs The Herd 0  

Consolation Semi Akron 20 vs Old Gold 7  

 

Consolation Final Cardinals Rugby 15 vs Akron 0    

Championship Final The Lost Dogs /The Misfits 17 vs Ottawa 7    

 

Under 19 Exhibition 

Adirondack 37 vs. Albany 12  

 

 

USA vs. CANADA 7’s Exhibition 

Canada 17 vs USA 17

 

 

 

 

Goff on Rugby | More articles in “Tournaments” | More articles in “Grassroots Rugby”