Login: Password: Remember me?

World Games Pools, Schedule and Squads

Tuesday Jul 21, 2009 in Elite Level Rugby USA 7s

image for this article

Pools, schedule and squads for the 2009 World Games rugby tournament to be held in Kaohsiung, Chinese Taipei, 24-25 July 2009

Pool A

Pool B

1. South Africa

2. Fiji

4. USA

3. Argentina

5. Portugal

6. Japan

8. Chinese Taipei

7. Hong Kong



Games local time (subtract 12 hours for Eastern Time)
July 24
1 14:00 Fiji v Hong Kong

2 14:25 Argentina v Japan

3 14:50 South Africa v Chinese Taipei

4 15:15 USA v Portugal

5 16:10 Fiji v Japan


6 16:35 Argentina v Hong Kong

7 17:00 South Africa v Portugal

8 17:25 USA v Chinese Taipei

9 18:05 Fiji v Argentina

10 18:30 Japan v Hong Kong


11 18:55 South Africa v USA

12 19:20 Portugal v Chinese Taipei


July 25
13 10:00 QF - A1 v B4

14 10:25 QF - A3 V B2

15 10:50 QF - B3 v A2

16 11:15 QF - B1 v A4

17 12:00 Play-off - Loser M13 v Loser M14


18 12:25 Play-off Loser M15 v Loser M16

19 12:50 SF - Winner M13 v Winner M14

20 13:15 SF - Winner M15 v Winner M16

21 14:00 Placing match - Loser M17 v Loser M18

22 14:25 Placing match - Winner M17 v Winner M18


23 15:00 Bronze medal - Loser M19 v Loser M20

24 15:25 Gold / Silver - Winner M19 v Winner M20



Pool A

South Africa: Mpho Mbiyozo, Neil Powell, Frankie Horne, Cecil Afrika, Marius Schoeman, Kyle Brown, Renfred Dazel, Ryno Benjamin, Philip Snyman, Mzwandile Stick (captain), Paul Delport, Chase Minnaar

Chinese Taipei: Kuei-Chih Pan, Chao-Hung Ku, Chih-Fei Chen, Chieh-Yu Chiang, Jen-Hsi Wang, Chih-Wei Chu, Chien-Hung Lee, Chih-Hsien Wu, Chia-Wang Lee, Kuo-Feng Wang, Yuan-Hsiang Tung, Ju-An Wang


USA: Marco Barnard, Cory Blair, Tai Enosa, Colin Hawley, PJ Komongnan, Ata Malifa, Jone Naqica, Thretton Palamo, Leonard Peters, Jason Pye, Blaine Scully, Steve St. Pierre

Portugal: Sebastião Cunha, Diogo Mateus, Bernardo Silveira, Pedro Leal, Pedro Silva, Gonçalo Foro, Veltioven Tavares, Frederico Oliveira, Francisco Serra, Ricardo Dias, Hugo Valente, Manuel Costa

Pool B
Fiji
: Seremaia Burotu, Suliasi Ramasima, Sean Morrell, Watisoni Votu, Nasoni Roko, Emosi Vucago, Jiuta Lutumailagi, Pio Tuwai, Apisai Naiyabo, Taniela Maravunawasawasa, Orisi Sareki, Peni Rokodiva

Argentina: Facundo Barni, Nicolás Bruzzone, Dino Tomás Caceres, Ramiro José del Busto, Santiago Gonzalez Iglesias, Francisco Grosse, Juan Imhoff, Francisco José Merello, Martín Miguel Nunez Lasalle, Hernán Olivari, Benjamín Urdapilleta, Facundo Vega

Hong Kong: Simon Leung, Mark Komar, Anthony Haynes, Benjamin Ho Tsz Chun, Jeff Wong Chun Kiu, So Hok Ken, Keith Robertson, Rowan Varty, Ricky Cheuk Ming Yin, Salon Yiu Kam Shing, Edmund Rolston, Tsang Hing Hung

Japan: Yusaku Kuwazuru, Taro Kenjo, Noriya Kobayashi, Takashi Sato, Koji Wada, Hiraku Tomoigawa, Takehisa Usuzuki, Daisuke Natsui, Yusuke Aramaki, Takashi Toyomae, Suematsu Yuki



Goff on Rugby | More articles in “USA 7s” | More articles in “Elite Level Rugby”